Červen 2015

Chia semínka

1. června 2015 v 15:12 | Augi |  Zdravé recepty

Chia semínka
Co je chia? Chia jsou drobná semínka rostliny šalvěje hispánské (Salvia hispanica) z čeledi hluchavkovitých. Chia pochází ze Střední Ameriky a v dobách Aztéků patřila spolu s kukuřicí, fazolemi a amarantem mezi základní kameny jídelníčku tehdejších obyvatel. Chia semínkům se přezdívalo také "potrava běžců", protože dokáže poskytnout energii a výdrž pro extrémní fyzické výkony.
Jedním z hlavních přínosů těchto semínek je vysoký obsah vlákniny, bílkovin a nenasycených mastných kyselin omega 3. Tyto esenciální mastné kyseliny si tělo nedokáže samo vytvořit a je tedy potřeba zajistit kvalitní přísun prostřednictvím pestré stravy. Omega 3 mastné kyseliny hrají pro naše zdraví důležitou roli, například:
  • jsou silnými antioxidanty
  • mají protizánětlivý a protirevmatický účinek
  • zlepšují paměť a koncentraci
  • mají blahodárný vliv na srdce a cévy, buněčné stěny, nervy a imunitu
  • snižují hladinu LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi
Nezanedbatelný je také obsah vápníku, železa, manganu, fosforu, a zinku. Z vitamínů pak především vitamíny skupiny B, a dále A, C či E.
Chia semínka vynikají svým hydrofilním charakterem - jsou schopná vázat vodu až do desetinásobku svého objemu, čímž vytvářejí hustý gel. Nedávné studie potvrdily, že tento gel může pozitivně ovlivňovat proces trávení a zpomalovat přeměnu sacharidů na jednoduché cukry. Energie přijímána potravou se tak uvolňuje postupně a je tělem mnohem účelněji využita. Semínka lze tedy také doporučit při redukčních dietách a cukrovce.

Recept:

Suroviny:
15g chia semínek (78 kcal)
150ml odtučněného mléka (54 kcal)
1 lžíce ovesných vloček (22 kcal)
1/2 banánu (49 kcal)
1 lžička medu (23 kcal)
1/2 lžičky skořice
(vanilkový extrakt)
Vše rozmixovat do hladka, pak přidejte chia semínka. promíchejte a dejte do lednice. Po 10-ti minutách opět promíchejte a teď už semínka nechte pracovat nejlépe 4 hodiny a víc / ideálně přes noc.

Marmozets

1. června 2015 v 15:05 | Augi |  Hudební mix

Britská kapela, která pochází z malého městečka Bingley. Tato skupina byla založena v roce 2009. Jejich styl hudby se dá popsat jako post-hardcore, mathcore nebo také alternative rock. Kapela má 5 členů a to ve složení: Becca Macintyre (zpěv), Sam Macintyre (kytara, zpěv), Jack Bottomley (kytara), Will Bottomley (basa, zpěv) a Josh Macintyre (bicí)


Rajská omáčka s tofu řízečky

1. června 2015 v 15:00 | Augi |  Zdravé recepty
Rajská omáčka s tofu řízečky

Potřebujeme:

Omáčka
500 g rajského protlaku
1 cibule
olej
3 menší bobkové listy
4 kuličky nového koření
4 hřebíčky
2 lžíce hladké mouky
voda podle potřeby
cukr

Tofu řízečky
Marinované nebo uzené tofu
strouahnka
1 vejce
1 lžíce hladké mouky
koření dle chuti

Postup:

Na oleji osmahneme cibulku spolu s bobkovým listem, hřebíčkem a novým kořením. Poté co cibule zesklovatí, přidáme mouku a uděláme jišku za stálého míchání. Zalijeme vodou a mícháme. Až voda začne vařit, přidáme rajský protlak, promícháme a necháme omáčku vařit.

Mezitím si nastrouháme na drobnno tofu do misky, k němu přidáme jedno vejce, mouku a zamícháme a podle chuti dochutíme. Podle potřeby přidáváme mouku při tvarování kuliček nebo menších placiček. Obalíme ve strouhance a na oleji smažíme. Poté je odložíme na talíř

Omáčku přecedíme přes sítko do pánve kde se smažily řízečky a mícháme do doby než se vypaří chuť mouky. Podle chuti dochutíme cukrem.

Jako přílohu můžeme zvolit karlovarský knedlík, nebo houskový, brambory nebo těstoviny a také řýži.

Dobrou chuť :-)