Duben 2012

Zkažená mládež

14. dubna 2012 v 19:11 | Augi |  Ostatní
Setkali jste se ve svém okolí se šikanou? Byli jste ji přítomni, nebo jste o ní jen slyšeli? A dokázali by jste pomoci bezbrannému jedinci pomoci a postavit se proti silnějšímu? Na každé škole po celém světě se vyskytuje šikana. Ten silnější si najde slabého člověka, kterého by mohl jen tak ze zábavy trápit a posmívat se mu kvůli jeho nedostatkům. Stává se, že se s ním spojí další a vytvoří se menší skupina ne-li celá třída. Pak ten trýzněný člověk už jen přežívá ze dne na den. Chodí do školy a očekává že se mu něco stane. Vyvine se v něm myšlenka, která mu říká že by nemělo cenu to říkat učitelům, protože by jim nedokázali dát takový trest, který by napravil už takové rány na duši, ale i na tělé za celé ty roky. Uzavře se do sebe a doufá že horší to snad nemůže být.
Já se na své střední škole se šikanou seznámil. Byl jsem ji svědkem ale i z menší části jsem byl tím ublíženým. Netrvalo to dlouho. Ale dost mě to zasáhlo. Chtěl jsem je nějak potrestat, představoval jsem si jak jim ublížím. Ale co by bylo pak?
Nedávno jsem na doporučení kamarádky shlédnul film s názvem Zkažená mládež. Právě tento film pojednává o šikaně ze školního prostředí. Celá třída v čele jednoho vůdce psychicky ale i tělesně ubližovala tichému klukovi. Byl uzavřený do sebe a nechal si vše líbit. Až jednou se ho zastal jeden kluk a vůdce si to nenechal líbit a usiloval o to aby byl taky nějak potrestán, za to že ho neposlechl. Už to jaké bylo jeho chování, mi připadalo že je to pro něj samozřejmost. Že je to normální když dělá takové věci. A celá třída si to taky moc neuvědomovala. Netrápilo ji jak se cítí.
Zvrtlo se to jednoho dne, kdy vůdce naplánoval schůzku těch dvou kluků na pláži. Mysleli si že jsou teplí, když sou pořád spolu a hlavně, když se ho ten kluk zastal a chránil ho. Někdo vytáhl nůž a s donucením ho donutil aby ho orálně uspokojil. Všichni okolo se smáli, někdo fotil, ale nikdo se nepokusil jim pomoct. A tím to vše začalo.
Další den si naplánovali, že je postříli. Už pří příchodu do školy se ani nepokusili schovat zbraně a všichni kolem se na ně jen dívali. Poté co přišli do jidelny, začli střílet. Zastřelili 5 spolužáků ze třídy, čtyři jen posřelili a ostatní utekli. Poté se ten který byl dlouhodobě šikanován zastřelil. Ten druhý to nedokázal.
Byl natočen 7 dílný seriál o tom jak to bylo potom. O lidech kteří odsuzovali tento ůtok, aniž by znali podrobnosti…. Pohřeb, životy rodiny, učitelé, soud…
Jaký je vhodný trest pro vraha, který zabil své spolužáky? Trest pro kluka, který byl šikanován a sexuálně zneužitý? Který se snažil pomoct svému spolužákovi. Nikdo se nestaral co bylo příčinou tohoto činu. Všichni jen viděli dětského vraha. Naštěstí dostal 3 letou podmínku.

..podle skutečné události...