Manu Chao

26. června 2008 v 8:12 | martas
Vlastní jméno: José Manuel Thomas Artur Chao
Umělecké jméno: Manu Chao
Datum narození: 21.6.1961
Manu Chao není název skupiny, nýbrž interpreta, to je zásadní chyba, kerou si musí středoevopské publikum uvědomit. Manuelova profese? No, kdo zná Manu Chao, jistě ví, že nejde jen o neskutečně krásnej zpěv, ale i o okolní zvuky.. koláž z reggae, či aztécké historie, propojená vyzváněním mobilních telefonů, zvukem startuyícíh aut, prostě propojení undergroundu s konzumem.

Manu Chao nezpívá jen španělsky, ale často i francouzsky, anglicky či arabsky.

On sám je Španěl, narodil se na severu Španělska.. jeho otec byl známý spisovatel z Galicie, matka byla z Baskicka a pečovala vo malého Manuela.

Svou hudební kariéru začal již v děctví, slavná je jeho věta: " Kdyby se tehdá doma válel míč, budu dneska španělskej fotbalista, ale vzhledem k tomu, že do našeho bytu chodili za otcem emigranti z tehdejších jihoamerických diktatur: intelektuálové, zpěváci, malíři, bohémové, začal sem se zajímat o hudbu. " Doma našel starou kytaru a započal svou tvorbu.

Od mala ho oslovil rock, měl spoustu dětských kapel. Se svým bratrancem založil na konci osmdesátýh let skupinu Mano Negra ( Černá ruka ), kterou pojmenovali podle militantní anarchistické skupiny z Jižního Španělska.

Jestli má Česko svoje Orlíky, tak Španělsko má své Mano Negra. Orlíci oslovují pravicovou mládež, zatímco Mano Negra oslovila především punkerské, rockerské a anarchistické jádro španělské mládeže. Skupina Mano Negra byla ve Španělsku potlačována, neboť prý svými texty vzbuzovala rebelii. Není se čemu divit, vzorem věčiny světa byla v osmdesátýh leteh jiná post-punková kapela The Clash. Mano Negra vydala své první album v roce 1989, spojení punkrocku a severoafrické kultury se projevilo na prodejnosti alba s názvem Puta's Fever.

Manuel je prostě jedinečné dítě. Mánie kolem Mano Negra dosáhla vrcholu, a každý Španěl měl na triku zobrazenou černou ruku, symbol také hudební revoluce.. a cco uděal Manuel? Odešel do Latinské Ameriky. S kytarou na zádech obešel pěšky většinu Latinské Ameriky. Hledal zde inspiraci pro další tvorbu, povídal si s pouličními muzikanty, regionálními kapelami, nahrával si své nápady na čtyřstopý magneťág, který pořád tahal s sebou.. i proto je symbolem Manu Chao magneťák, připevněný na batohu a do dáli hrající Bongo Bongo.. ale to předbíháme. Vzhledem k rozlehlosti Latinské Ameriky ( není zas tak malá, ale ani velká.. ) bylo jasné, že jednou dojde až za Panamu a bude se muset rozhodnout, co dál. Co dál? Jít pěšky na sever Brazílie. Stále poslouchal černošské písně, rock, rap a dělal si v hlavě pořádek. " Potřeboval sem si srovnat v hlavě vlasní identitu, tu sem nalezl při cestáh po Mexiku a celé Latinské Americe..". Postupně se mu v hlavě začal rodit nápad na založení nové skupiny, tvořil ve spolupráci s Muertou v Argentině, Tijuananem v Mexiku či se španělskými emigranty Negu Goriakem a Amparanoiou.

Letadlem se navrátil zpět do Evropy, mezitím se Mano Negra rozpadla, mohla za to jak jeho neúčast, tak i politická agitace, neboť skupina byla politicky potlačována za svoje názory.

Oscar odešel do Madridu, kde s někerými bývalými věrnými členy Mano Negra založil skupinu Radio Bemba Sound System. Tehdy se psal rok 1995 a existovala skupina Radio Bemba SS, kerá nevydala žádnou nahrávku, ba ani demáč a jenom formálně fungovala. Manuel odjel zase do Mexika. Ale tak zněla dohoda, kerou před svým odjezdem uzavřel.. Radio Bemba SS bude po jeho návratu plnohodnotná skupina.
Z Mexika se vrátil po pár měsícíh pouličního procházení ve spolupráci s Radio Bemba SS vydal desku Clandestino ( věčina písní pochází ještě z tvorby Mano Negra ). Symbolický název - Clandestino znamená v překladu Uprchlík. Pocity vyjádřené na tomhle albu sou neskutečné. Strhující hudba, plná pravdiwých textů, dělá z této desky jeden z vrcholů novodobého undergroundu. Antikomerční hrdina dnešní éry. Vrcholy desky jsou písně Clandestino, Desparecido, Bongo Bong, Je ne t´aime plus a Mamma Call. Zajímavostí je i spolupráce s velikánem britské scény - Iggy Popem.
Próxima Estación Esperanza ( Příští stanice naděje ), tak se nazývá další album, vydané v roce 2001. Album volně navazuje na předchozí, a přece je úplně jiné, je ještě více syrové, je ještě více zvlášní, prazvlášní zvuky z velkoměstských pralesů mu dodávají správnou šťávu.. vrcholy? Merry Blues, Me Gustas Tu či Papito. Radio Bemba SS pokračowala ve své činnosti a Manu Chao s nimi občas vystoupil na koncertě, po většinu času ale žil v horách v Argentině, opuštěný, ale šťastný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama