Mozek a zvlastnosti

7. března 2008 v 17:46 | Marťas |  Zajímavosti
Změny, které se v mozku při hypnóze děly, byly měřitelné magnetickou rezonancí. foto:
Hypnóza dokáže podle izraelských vědců měnit funkci mozku. Pokud hypnotizér vsugeruje svému klientovi, aby na jisté uložené informace zapomněl, jeho mozek prodělá měřitelné změny.
Podle profesora Yadina Dudaie z Wiezmannova institutu, který se zabývá studiem mozku savců a zejména jeho reakcemi na podněty, by vhled do potlačení paměti a zpětného vybavování uložených informací mohl pomoci pochopit mechanismy, které souvisí s některými formami amnézie. "Mohli bychom pochopit, jak potlačujeme otřesné vzpomínky nebo věci, o nichž raději nemluvíme," řekl Dudaie.
Jeho tým sledoval dvě skupinky dobrovolníků, z nichž jedna byla hypnoticky sugestivní, tedy citlivá na hypnózu, a druhá nikoli. Všechny osoby sledovaly film o životě mladé ženy. Po týdnu vědci vystavili všechny jedince hypnóze a zároveň jim mozek skenovali magnetickou rezonancí. V hypnotickém stavu dobrovolníky sugescí přinutili na film zapomenout, ale vnukli jim také vratný klíč, podle něhož bylo možné vzpomínky na film obnovit.

Po procitnutí z hypnotického stavu vědci testovali schopnost vybavit si vzpomínky na film. Potom vědci vyslovili slovo, které sloužilo jako reverzibilní klíč odblokovávající vzpomínky, a opět testovali schopnost pokusné skupiny si vybavit film. Podle očekávání měli hypnoticky sugestivní lidé sníženou schopnost se na film rozpomenout ve srovnání s těmi, na které hypnóza příliš nepůsobí. Více na ně působil příkaz hypnotizéra zapomenout na film.
Důležitější však byl fakt, že magnetická rezonance odhalila výrazná funkční změny mozku po hypnóze.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama