Fondue

6. března 2008 v 14:44 | Marťas |  Zajímavosti
Pro stále populárnější grilování se trochu zapomíná na stejně společensky atraktivní přípravu jídla zvanou fondue.
Je to záležitost intimnější, ale těžko najít někoho, kdo by si takto připravoval jídlo jen sám pro sebe. Na rozdíl od grilování, kde u rozpáleného roštu většinou kraluje jeden člověk, který pokrmy připravuje pro celou partu, fondue (čti fondy) se ve finále aktivně zúčastní každý spolustolovník. Na jeden kotlík by jich však nemělo být víc než šest. Zatímco při grilování přijde vhod hlavně pivo, fondue si přímo žádá víno. I to pomáhá spoluvytvářet přece jenom komornější atmosféru.
Napíchni a ponoř
Klasické fondue švýcarského typu, ať už sýrové nebo masové, není zrovna nic moc dietního. Ovšem v kotlíku se dá místo masa či sýra připravovat i zelenina a kousky ryb. Zatímco ve Švýcarsku se pokrmy připravují ve vroucím oleji, podobné úpravy v Asii používají vroucí vodu nebo ochucený vývar a po skončení tepelné úpravy všech připravených soust mají nakonec skvělou polévku.
Sýrové fondue je skvělé hlavně v zimě, tak o něm jenom krátce. Klasické se dělá tak, že do česnekem vytřeného kotlíku se dá vařit víno a do něj se přidává nastrouhaný sýr. Nejlepší jsou beaufort, gruyére a cantal či jejich kombinace. Může se přidat lžička škrobové moučky. Za stálého míchání se nechá sýr rozpustit, kaše se může dochutit pepřem a solí a hlavně třešňovou pálenkou. Do této hmoty se namáčejí nabodnuté kousky bílého chleba. Znalci dávají přednost namočení chleba do třešňové pálenky (kirsch) a teprve potom s ním zvolna otáčejí v rozpuštěném sýru.
Pro letní večery je lepší kombinace masového a zeleninového fondue. Nakrájíme na malé kousky kvalitní hovězí, vepřové, kuřecí, mrkev, celer, petržel, cukety, brokolici, lilek, cibuli, stroužky česneku a podobně. V kotlíku rozpálíme olej a napíchnuté kousky v něm dle chuti různě dlouho máčíme. K ochlazení používáme různé omáčky, do nichž opečené kousky namáčíme. Při asijském způsobu vše vaříme ve vývaru nebo osolené vodě. Přidat můžeme pivo nebo víno. Jinak je postup i použité suroviny a omáčky vlastně totožný se způsobem švýcarským.
Fantazii se při tomto způsobu vaření meze nekladou. Spokojeni mohou být milovníci sladkého, ostrého stejně jako vegetariáni. Chce to jenom mít čas, být tolerantní a mít schopnost experimentovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama