Daft Punk

22. března 2008 v 11:21 | martas
Daft Punk je jméno skupiny francouzských hudebníků Guy-Manuela de Homem-Christa (narozen 8. února 1974) a Thomase Bangaltera (narozen 3. ledna 1975). Duo je považováno za jeden z nejúspěšnějších elektronických projektů současnosti, jak v prodeji alb, tak ohlasu kritiky.[1] Poté, co Daft Punk získali popularitu v housovém hnutí 90. let ve Francii, dostaly se na výsluní také další podobné projekty, jako například Air, Cassius nebo Dimitri from Paris.
Daft Punk jsou také ceněni za své skladby, které měly velký vliv na francouzskou housovou scénu. Jejich současným manažerem je Pedro Winter (Busy P), hlava vydavatelství Ed Banger Records.
Thomas Bangalter a Guy-Manuel de Homem-Christo navštěvovali stejnou střední školu, kde se roku 1997 seznámili. Stali se z nich dobří přátelé a brzy začali nahrávat svá první dema. V roce 1992 vytvořili spolu s kytaristou Laurent Brancowitzem indie rockové trio s názvem Darlin' (podle songu od The Beach Boys). Jednu z jejich písní vydal nezávislý label Duophonic Records na svém výběrovém EP. Na stejném labelu vydávali i britští Stereolab, kteří je pozvali hostovat na své koncertní turné po Evropě. Bangalter však tehdy řekl "Myslím, že hudba, kterou děláme je jen průměrná. Bylo to tak krátké, asi tak šest měsíců. Udělali jsme čtyři písničky, dvě vystoupení a to bylo vše." Tento negativní názor, který se objevil v časopise Melody Maker asi nejlépe vystihuje situaci v níž se hudebníci nacházeli. Krátce na to Bangalter a Homem-Christo opouštějí Brancowitze (ten se přidává ke kapele Phoenix) a zakládají Daft Punk.
Daft Punk po experimentování s bicím automatem a syntezátory, nahrávají v roce 1995 svou první komerčně úspěšnou skladbu "Da Funk". Současně hledají manažera, kterým se nakonec stává Pedro Winter. V září 2006 podepisují smlouvu s Virgin Records - kontrakt jim mimo jiné vyhrazuje veškerá práva k jejich písním skrze produkční společnost Daft Trax.
Začátkem roku 1997 vychází jejich debutové album Homework. Díky syntéze techna, house, acid house a různých electro stylů, je považováno za jedno z nejvlivnějších tanečních alb devadesátých let. Daft Punk se rázem stávají hvězdami taneční scény. Největší úspěch sklidil hit "Around the World", jenž je známý zajímavě se opakujícími slovy názvu písně. V rámci desky Homework vyšly také videa, jenž režírovali Spike Jonze, Michel Gondry, Roman Coppola a Seb Janiak. Kolekce videí vyšla v roce 1999 pod názvem D.A.F.T. - A Story about Dogs, Androids, Firemen and Tomatoes.
Rok 2000 znamenal pro Daft Punk začátek práce na druhém albu, jenž vyšlo v březnu 2001. Na desce Discovery se orientují na synthpop a samply typické pro 70. a 80. léta. I tentokráte sklízí deska velký úspěch (2. místo v britské hitparádě). Kluby po celém světě ovládá hit "One More Time", singly "Digital Love" a "Harder, Better, Faster, Stronger" se výrazně prosazují nejenom v Británii ale i v USA.
Dosud posledním studiovým albem francouzského dua je Human After All, jenž vyšlo v září 2006. Tato deska alespoň u fanoušků nesklidila zdaleka takový úspěch jako předchozí dvě řadová alba. V britských hitparádách se nejvýše dostal singl "Robot Rock" (32. místo). Někteří kritici označili album jako zklamání roku, nicméně i přesto bylo nominováno na Grammy v kategorii Dance (nakonec ale vyhráli The Chemical Brothers s deskou Push the Button).
http://www.lemonsound.com/visuels/uploaded/daft_punk_discovery_front(1).jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nicole nicole | Web | 22. března 2008 v 11:24 | Reagovat

Dala si sem dobrou skupinu! je fakt cool a mám ji ráda!

2 nicole nicole | Web | 22. března 2008 v 11:25 | Reagovat

Od těch CB mysliš MP3 ? nebo co?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama